سقف کناف امروزه در جامعه عمرانی و معماری کشور دارای جایگاه ویژه ای است و استفاده از آن به یکی از الزامات تبدیل شده. سرعت بالای اجرا و کاهش قابل توجه به هم ریختگی و کثیف شدن محیط، کناف را به بهترین گزینه برای اجرا تبدیل کرده است. کناف در واقع یک شرکت تولید ملزومات سقف و دیوار کاذب است ولی در ایران سیستمهای سقف کاذب و دیوار کاذب (درای وال) با نام کناف شناخته می شوند پس ماهم به دلیل آشنایی مخاطبین با این نام، از نام کناف به جای درای وال استفاده می کنیم. در سالهای گذشته دکوراسیون در منزل یا محل کار به اندازه امروز حائز اهمیت نبوده. هر بوتیکی که دکوراسیون بهتر و به روز تری داشته باشد مشتری بیشتری به فروشگاه خود جذب می کند و همینطور رستورانی که دکوراسیون دلچسب تری داشته باشد قطعا مشتری بیشتری خواهد داشت.

نقش سقف کاذب دکوراتیو و همچنین دیوار کاذب دکوراتیو در دکوراسیون بسیار مهم است. تمامی کارهایی که در دکوراسیون منزل انجام میشود از کفپوش و قرنیز گرفته تا کاغذ دیواری یا نقاشی دیواری، با نور پردازی مناسب خیلی بهتر دیده می شوند. پس سقف کاذب علاوه بر زیبایی ظاهری در دیده شدن همه طراحی انجام شده بسیار مهم هستند.

این سقف ها از یک لایه پروفیل کشی و یک لایه ورق گچی ( گچبرگ یا پانل ) تشکیل می شوند. پروفیل های کناف از جنس فولاد سبک (گالوانیزه) هستند که علاوه بر وزن کم استحکام بالایی دارند. ورق های کچی گناف یا همان پانل معمولا به قطر ۹٫۵ میلیمتر یا ۱۲٫۵ میلیمتر استفاده می شوند. استفاده از پانل ۱۲٫۵ میلیمتر به دلیل استحکام بیشتر، توصیه می شود. این گچبرگ ها دارای دولایه مقوا و یک لایه گچ پرس شده در بین این مقوا ها هستند که مقواها نقش مهار کننده لایه گچی را ایفا می کنند.

اجرای سقف کناف توسط نصاب کناف انجام میشود. نوع اجرا و مهارت فرد اجرا کننده در کیفیت کار تمام شده بسیار مهم است، حتی مهم تر از کیفیت جنس! یکی از معایب سقف کناف این است که اجرای آن کاری بسیار ظریف و تخصصی است و اهمیت اکیپ نصب حرفه ای بیش از شاخه های دیگر دکوراسیون مشخص می شود. بسیاری از افراد در انتخاب اکیپ نصاب سراغ پایین ترین قیمت ها می روند و متاسفانه کار اجرا شده و نقاشی شده در پایان کار, با چیزی که در ذهن خود می پنداشتند بسیار متفاوت است, و تقصیر را گردن کل سیستم کناف می اندازند با این جمله : کناف بدرد نمیخوره! کناف به خودی خود دارای ایرادی نمی باشد و اکثر ایرادات کار به اجرای نادرست و غیر اصولی بر می گردد. و البته در مواردی به استفاده از متریال نامرغوب. پس اگر اجرای کار خود را به فرد یا تیمی تازه کار یا غیر حرفه ای سپرده اید در زمان تحویل بسیار دقت کنید و در طول اجرای کار حضور پر رنگ تری در پروژه داشته باشید و در صورت مشاهده ایراد در کار, دستور توقف اجرا را تا برطرف شدن مشکلات صادر کنید.

فوت کوزه گری کناف :

در این قسمت به چند مورد ساده اشاره میکنیم که شما با دقت روی آنها میتوانید تا حدودی از کیفیت کار خود مطلع شوید:

۱٫اول اینکه پانل ها باید تا حد ممکن بدون داشتن درز نصب شوند. درز های بین پانل های نصب شده توسط نوار توری (تیپ) و بتونه درزگیری میشوند و درز های نهایتا ۱ سانتی هم اگر در قسمت بالای درز سازه وجود داشته باشند با بتونه پر میشوند و مشکلی نخواهد بود. ولی اکیپ نصاب حرفه ای معمولا از درز داشتن پانل ها جلوگیری می کند.

  1. پانل های نصب شده ناخنی نداشته باشند, بعضا مشاهده می شود پانل هایی که نصب میشوند در قسمتی که به هم میرسند یک یا دو میلیمتر اختلاف سطح دارند, یکی بالاتر است یکی پایین تر که ممکن است در انتهای کار به خاطر اختلاف سطح خط بتونه مشخص باشد.
  2. سقف کاذب اجرا شده را از پایین به سمت بالا فشار دهید. سقف نباید بازی کند و بالا و پایین برود. سقف های کناف از طریق ساپورت هایی به سقف اصلی متصل هستند. اگر این ساپورت ها خوب به سقف اصلی متصل شوند و در قسمت اتصال به سقف کاذب خوب مهار شوند سقف در جای خود محکم خواهد بود.

پس در انتخاب فرد یا مجموعه ای که این وظیفه را بر عهده دارد دقت کنید. نصاب کناف ایتدا مرحله زیر سازی سقف را با توجه به طرح ارائه داده شده انجام می دهد و بعد از آن پانل های گچی از طریق پیچ به زیر سازی متصل می شوند. در انتها درز های پانل ها و جای پیچ ها به وسیله ی خمیر بتونه درز گیری می شوند. و بعد از پایان مرحله درز گیری نقاشی انجام می شود. مرحله درز گیری و نقاشی معمولا توسط نقاش انجام می شود.

سیم کشی و تاسیسات را می توان قبل از نصب پانل های گچی در فضای خالی پشت سقف کاذب انجام داد.

استفاده از سقف کناف در بازسازی ها بسیار مرسوم است. در کمترین زمان ممکن و مناسب ترین هزینه از طریق سقف های کناف میتوان در منزل یا محل کار تغییر چشم گیری ایجاد کرد. به طور میانگین میتوان گفت برای اجرای سقف یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری , از ابتدای شروع به کار تا چیدن وسایل بعد از پایان کار, ۷ روز زمان نیاز است. در حالی که در سبک سنتی سقف کاذب که از گچ استفاده می شود این مدت زمان حداقل ۲۰ روز می باشد.

در پروژه های بازسازی؛ زمان و تمیزی کار بسیار مهم هستند. به همین خاطر بیشتر در باز سازی ها از کناف استفاده می شود.

سقف کناف در انواع مختلف و به شکل های متفاوت قابل اجرا هستند. انعطاف پذیری در طراحی کناف بسیار بالاست و هر طرحی که در ذهن شماست میتوان با کناف اجرا کرد.

طراحی سقف کاذب با توجه به نوع کاربری فضا متفاوت است. مثلا طرح سقفی که برای سالن پذیرایی یک سالن پذیرایی استفاده می شود با طرح مورد استفاده با اتاق خواب متفاوت است و طراحی سقفی که برای منزل استفاده می شود با طراحی سقف یک دفتر کار متفاوت است. پس به کاربری فضای خود دقت کنید.

در سالن پذیرایی واحد های مسکونی با توجه به تم کلی منزل می توانید از طرح های مدرن و خلوت یا طرح های کلاسیک استفاده کنید. در منازلی که سبک مدرن دارند بیشتر باید از طرح هایی با خطوط صاف و یه طور کلی از طرح های خلوت و مینیمال استفاده کرد و در منازلی که به طرح های کلاسیک بیشتر گرایش دارند می توان از سقف های کلاسیک با طرح منحنی استفاده کرد. در طراحی مدرن استفاده از باکس نور مخفی برای دورتادور فضا انتخاب مناسبی است. مختصر و مفید! هم هزینه آن مناسب است و هم اجرای آن سریع است. سقف های شلوغ ممکن است بعد از مدتی برای ساکنین منزل خسته کننده شوند پس حتما این مورد را هم در نظر داشته باشید و فکر ۱سال دیگر راهم بکنید.

در آپارتمان های امروزی بیشتر آشپزخانه ها بخشی جدا نشده از سالن پذیرایی هستند که مرز خاصی با پذیرایی ندارند. برای طراحی سقف کاذب آشپزخانه این نکته را در نظر بگیرید که اگر اشپزخانه واحد شما هم از این دست آشپزخانه هاست می توانید در سقف کاذب هم مرزی در نظر نگیرید و سقف پذیرایی و آشپزخانه به صورت یکپارچه اجرا شوند. این کار باعث می شود سالن بزرگتر دیده شود. سقف کاذب آشپزخانه باید با کابینت ها هماهنگی داشته باشد. در بسیاری از موارد دیده می شود که نورها درون سقف کاذب در جای نا مناسبی هستند و بعد از نصب کابینت لامپ هالوژن بالای کابینت قرار گرفته! و یا اینکه کلا سقف کاذب با کابینت ها همخوانی ندارد. اگر در آشپزخانه جزیره دارید, برای قسمت بالای جزیره دقیقا به سایز خود جزیره حجمی را روی سقف ایجاد کنید و نور پردازی جداگانه ای را برای جزیره در نظر بگیرید. این کار باعث میشود جزیره شما با قسمت سقف کاذب بالای آن هماهنگی مناسبی داشته باشد و این نور پردازی زیبایی جزیره را دوچندان می کند. اما اگر کابینت آشپزخانه شما دارای اپن است نگران نباشید! شما میتوانید همین حجم که برای جزیره توضیح داده شد را به سایز اپن خود اجرا کنید که به آن باکس کانتر گفته میشود که در گذشته آرک نام داشت.

باکس کانتر طرح های بسیار متنوعی دارد که باز هم میتوانید با توجه به دکور منزل خود ان را انتخاب کنید.

اما در طراحی سقف کاذب اتاق خواب اوضاع کمی متفاوت است. اتاق خواب همانطور که از اسم آن مشخص است بیشتر برای زمان خواب یا استراحت استفاده می شود پس در طراحی آن حتما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که این فضا باید آرامش بخش باشد. استفاده از نور مخفی به صورت محدود برای اتاق خواب مناسب است به شرطی که در استفاده از آن زیاده روی نشود. نور مخفی مناسب می تواند در هنگام خواب به عنوان چراغ خواب هم استفاده شود. همچنین فراموش نکنید رنگ نور مخفی استفاده شده در اتاق خواب جیغ نباشد. مثلا استفاده از نور مخفی قرمز یا صورتی یا انبه ای برای این فضا مناسب نیست و بیشتر برای اتاق خواب رنگ یخی توصیه می شود ولی باز هم سلیقه شما در انتخاب رنگ آن دخیل است. تا حد امکان موارد فوق را در نظر بگیرید. ممکن است در طراحی سقف اتاق خواب از طرح خاصی برای بالای تخت استفاده کنید. بعضی از طرح های بالای تخت در قسمت تاج تخت روی دیوار هم ادامه پیدا می کنند که در نوع خود بسیار زیبا هستند. ولی اگر می خواهید از طرح بالای تخت استفاده کنید این نکته را در نظر داشته باشید که برای اتاق خواب های کوچک مناسب نیستند چون کل سقف اتاق خواب را اشغال خواهند کرد و شما دیگر جای مانور ندارید. طرح بالای تخت میتواند ترکیبی از کناف و چوب یا کناف و سقف کشسان باشد.

حمام و سرویس بهداشتی منزل خود را از طراحی سقف و نور پردازی بی نصیب نگذارید! در سبک معماری جدید، سرویس های بهداشتی و حمامها با گذشته بسیار متفاوت هستند و در طراحی آنها بسیار دقت شده و پر از ریزه کاری هستند. باید هارمونی مناسبی را در این فضاها ایجاد کنید. در سقف های سرویس بهداشتی میتوانید از نور مخفی استفاده کنید و قطعا از این کار پشیمان نخواهید شد! پس حمام و سرویس بهداشتی را هم به لیست خود اضافه کنید.

گچبرگ های کناف به خودی خود در مقابل آب و رطوبت مقاوم نیستند. ولی نگران این موضوع نباشید چون در سرویس بهداشتی و حمام از گچبرگ ضد رطوبت استفاده می شود. این گچبرگ ها که سبز رنگ هستند دارای الیاف خاصی در لایه گچی خود هستند که رطوبت را به خود جذب می کنند. و برای حمام مناسب هستندو البته دقت کنید که در مقابل آب مستقیم مقاوم نیستند و نباید مستقیم روی آن آب گرفته شود بلکه در مقابل رطوبت مقاوم هستند.

در اداره جات یا دفاتر کاری می توان از سقف های مشبک استفاده کرد که به آن سقف کلیک نیز گفته میشود. این سقف ها از دسته سقف متحرک کناف هستند. همچنین در فضاهایی که در سقف اصلی تاسیسات , لوله کشی زیاد یا سیم کشی زیاد وجود دارد و می خواهید در آینده نیز به آنها دسترسی داشته باشید استفاده از سقف متحرک گزینه مناسبی است. این سقف ها از چینش تایل های مربعی شکل در اندازه ۶۰سانتیمتر در ۶۰ سانتیمتر در سازه های شبکه ای تشکیل می شود. سقف کاذب مشبک از طریق ساپورت های سقفی به سقف اصلی متصل هستند و در واقع در ارتفاع تعیین شده از سقف اصلی آویزان هستند. تایل های مربعی شکل به راحتی از جای خود برداشته می شوند و به همان راحتی می توانید دوباره آنها را در جای خود قرار دهید. این تایل های مربعی دارای طرح های متنوعی هستند. در دفاتر اداری یا فروشگاه ها می توانید این نوع سقف را با باکس نور مخفی دور تا دور ترکیب کنید که ترکیب این دو باهم بسیار شیک و حرفه ای است.

با توجه به توضیحات داده شده اطلاعات لازم جهت شروع کار را دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر و جزییات دقیق تر مطالب دیگر ما را مطالعه کنید یا اینکه با یکی از متخصصان موجود در سایت تماس بگیرید. حالا شما هستید که باید طرح مورد نظر را  انتخاب کنید؛ این گوی و این میدان!