انجام نازک کاری ساختمان امروزه نسبت به گذشته تفاوت های زیادی دارد. با گذر زمان معیارهای ساخت نسبت به گذشته تغییر کرده و سبک سازی ساختمان در حال حاضر اهمیت بسیار زیادی دارد. وزن کم ساختمان از تلفات در بلایای طبیعی مانند زلزله جلوگیری می کند. دیوارکناف بهترین راه حل برای کاهش بار مرده ساختمان است و متریال کناف به دلیل سبک و کم حجم بودن هزینه باربری بسیار کمتری نیز نسبت به متریال سنتی دارد.

دیوار کناف که به آن درای وال نیز گفته می شود به نوعی پیش ساخته است و در اجرای آن از آب استفاده نمی شود به همین دلیل به ساخت و ساز خشک معروف است.

بعضا توسط بعضی از شرکت ها گفته می شود دیوارهای کناف قابلیت جابجایی و نصب در محل جدید را دارند، ولی اینطور نیست. دیوار کناف از قسمت زیرین و بالایی به زمین و سقف دارای اتصالات محکمی است که جدا کردن آن در واقع باعث تخریب آن می شود. همچنین پانل های کناف که روی سطح پروفیل پیچ می شوند؛ بعد از اتمام مرحله نصب، درز گیری شده و بعد نقاشی یا کاغذ دیواری می شوند. بدین ترتیب باز کردن مجدد پیچ های پانل ها عملا غیر ممکن می شود.

این دیوارها قابلیت قرار دادن لایه های آکوستیک مانند پشم سنگ و فوم در داخل خود را دارد و به همین خاطر میتواند عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی باشد.. متاسفانه امروزه از دیوارهای بسیار باریک برای جدا کردن واحد ها از یک دیگر استفاده می شود. این تیغه های باریک و غیر استاندارد, به هیچ وجه آکوستیک نیستند و سرما و گرما و صدا به راحتی از آنها عبور می کند. در این موقعیت اگر از دیوار جدا کننده کناف به همراه پشم سنگ یا فوم در بین آن استفاده شود صدا و سرما و گرما به هیچ وجه از دیوار کناف عبور نخواهد کرد.

فضای خالی وسط دیوار کناف همچنین مکان بسیار مناسبی برای عبور دادن تاسیسات الکتریکی و مکانیکی است.

دیوار کناف تشکیل شده از پروفیل هایی از جنس فولاد سبک و پانل گچی میباشد. بعد از مشخص شدن نقطه دقیق اجرای دیوار, ابتدا با پروفیل رانر قابی شکل می گیرد و بعد پروفیل هایی به شکل ستون در این قاب قرار می گیرد که به این پروفیل ها استاد گفته می شود.

 بعد از آن پانل ها به صورت عمودی توسط پیچ های مخصوص روی این پروفیل ها نصب میشود.

 و در مرحله آخر درزهای بین پانل ها و جای پیچ ها به وسیله بتونه درزگیری پر شده و دیواری صاف و یکدست بدست می آید که میتوان روی آن از هر نوع رنگ, کاغذ دیواری یا سرامیک استفاده کرد.

این دیوارها می توانند نقش های مختلفی را در ساختمان ایفا کنند که در زیر آنها را نام می بریم و هر کدام را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

دیوار جدا کننده کناف (تیغه)

از این دیواربه عنوان دیوار غیر باربربرای تقسیم فضاها و جدا کردن آنها از یکدیگر استفاده می شود. اگر قصد داشتید یک اتاق را به دو قسمت تقسیم کنید یا به طور مثال در قسمتی از سالن فضایی مثل اتاق ایجاد کنید باید از دیوار جدا کننده کناف استفاده کنید.

در این دیوار از یک لایه پروفیل کشی و یک لایه پانل در هر طرف دیوار (جمعا ۲ لایه پانل) استفاده می شود. میتوانید برای استحکام بیشتر در هر طرف دیوار از ۲لایه پانل استفاده کنید. (جمعا ۴ لایه پانل)

فضای خالی بین پانل ها فضای مناسبی جهت قرار دادن عایق صوتی و حرارتی و همچنین برای عبور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی مناسب است.

دیوار پوششی کناف (لاینینگ)

از این دیوار برای پوشش دادن سطح دیوارهای سنتی, یا پوشش سطح ناصاف یا نامناسب استفاده می شود. در این نوع دیوارها پروفیل کشی از طریق ساپورت های مخصوص به دیوار سنتی متصل می شود که در دیوارهای جدا کننده چنین ساپورتی وجود ندارد. بر روی این دیوار هم همانند دیوارهای پوششی بر حسب نیاز خود یا کاربری فضا میتوانید از یک یا دولایه پانل استفاده کنید. سطح ایجاد شده در دیوار کناف صاف و یکدست می باشد و به راحتی میتوانید ازهر نوع متریالی برای تزیین روی آن استفاده کنید و محدودیتی ندارد.

در نوع دیگری از اجرای دیوارهای پوششی, پروفیل کشی برای دیوار انجام نمی شود و پانل های گچی به وسیله خمیر پرلفیکس به صورت مستقیم روی دیوار سنتی نصب و درواقع چسبانده می شوند و مرحله بتونه کاری و نقاشی طبق روال دیگر دیوارها اجرا می شود.

اجرای دیوار پوششی به وسیله پرلفیکس دارای مزایا و معایبی می باشد : از مزایای آن میتوان به سرعت اجرای بالاتروهزینه پایین ترنسبت به دیوارهای پوششی عادی کناف اشاره کرد. زیرا در دیوار پرلفیکس پروفیل کشی حذف می شود. یکی از مهمترین معایب دیوارهای پوششی پرلفیکس استحکام کمتر به نسبت دیوارپروفیل دار اشاره کرد و در کل استفاده از دیوار پرلفیکس را زیاد توصیه نمی کنیم مگر در موارد استثنا و ضرورت.

پوشش های ضد حریق کناف

(FIRE RESISTANT)

پوشش های ضد حریق کناف سازه ساختمان را در برابر حریق ایمن می کند و بنا بر کد حریق مورد نیاز شما , می توانید به مقدار لازم از پوشش های ضد حریق استفاده کنید.

این نوع پوشش ها برای حفاظت از تیرها و ستون های اصلی ساختمان استفاده می شود. پانل های ضد حریق (FR) از لحاظ ظاهری به رنگ صورتی هستند. در هسته گچی این پانل ها از الیاف فایبر گلاس استفاده شده است که در مقابل حرارت مقاوم هستند. در این نوع عایق ها بسته به سطحی که قصد کاور کردن آن را داریم میتوانیم از زیر سازی های مختلفی استفاده کنیم. ولی در نهایت پانل نصب شده روی پروفیل ها باید پانل ضد حریق مارک کناف ایران باشد.

پوشش های سیمانی کناف

(AQUAPANEL)

پـانل های سیمانی کناف یا آکوا پانل (AQUAPANEL)صفحاتی هستند که توسط شرکت کنـاف ایران تولید می شوند. مواد تشکیل دهنده این صفحات عبارتند از یک لایه به قطریک و نیم سانتیمتراز جنس سیمان و مواد معدنی, و دولایه تور چسبیده از طرفین به این ورق سیمـانی.

پـانل سیمانی کناف دارای استحکام بسیار بالایی است. این پانل ها در دو نوع داخلی (INDOR) و خارجی (OUTDOR) تولـید می شوند. همانطور که ازنام آنـها پیداست از صفحـات داخلی برای سطوح داخلی فضا و از صفحات خارجی برای پوشش سطوح خارجی ساختمان استفاده می شود. آکوا پانل های خارجی ضد آب هستند و معمولا برای سطوح خارجی همانند تراس و در برخی موارد در قسمت هایی از نما استفاده می شود. در اجرای دیوار کناف با پانل سیمانی، پروفیل کشی همانند تیپ های دیگر دیوار کناف است. همچنین بعضا دیده شده از این صفحات برای ساخت سرویس بهداشتی عمومی یا سرویس های بهداشتی بیمارستان ها که در فضای آزاد هستند هم استفاده می شود. در این نوع اجرا ابتدا دیوار های دور تا دور کل سرویس بهداشتی به وسیله پروفیل کشی دیوار کناف اجرا می شوند و بعد از آن دیوار کشی های داخلی (بین سرویس ها) انجام می شود.

دیوار دکوراتیو کناف

این نوع دیوارها بیشتر به عنوان عناصر دکوراتیو درهر محیطی به کار می روند.

اسکلت این دیوارها که همان پروفیل کشی دیوار جداکننده یا پوششی است میتواند به هر شکلی حتی منحنی اجرا شود. این نوع عناصر از طریق نور پردازی مناسب گرمی خاصی به محیط می دهند و در محیط هایی با تم طراحی مدرن خیلی بهتر میتوان از آنها استفاده کرد.

استفاده از اشکال هندسی توخالی در این دیوارها به صورت معمول استفاده می شود ولی با توجه به انعطاف پذیری بالای این نوع دیوارها شما میتوانید هر طرحی که در ذهن خود دارید دراین دیوار دکوراتیو کناف به کار ببرید.

دیوار پارتیشن کناف (دیوارک)

از این نوع دیوار ها بیشتر برای محیط های اداری استفاده می شود.

اداره ها و شرکت های خصوصی معمولا از پارتیشن ام دی اف برای جدا کردن اتاق ها از یکدیگر استفاده می کردند. ولی پارتیشن کناف کم کم جای خود را در فضاهای اداری نیز باز کرد. در پارتیشن های ام دی اف معمولا در قسمت وسط از پنجره ای از شیشه دو جداره یا یک جداره استفاده می شد. در پارتیشن های کناف شما اختیار کامل دارید که سایز پنجره ها و شکل قرار گیری آنها را تعیین کنید یا حتی دیوار پارتیشن بدون پنجره اجرا کنید.

امتیاز پارتیشن کناف نسبت به پارتیشن ام دی اف در مرحله اول قیمت آن است. پارتیشن کناف تقریبا نصف پارتیشن ام دی اف برای شما هزینه خواهد داشت. و به دلیل این که کناف پس از پایان کار رنگ می شود، شما می توانید تم رنگ پارتیشن ها را با محیط هماهنگ سازید. همچنین این پارتیشن ها خیلی سریع تر از ام دی اف اجرا می شوند.

دیوار پشت تلویزیون

دیوار پشت تلویزیون در طراحی های جدید مانند گذشته ساده نیست و به یک میز تلویزیون ختم نمی شود. اگر جای تلویزیون شما در منزل ثابت است و تغییری نمی کند می توانید برای دیوار پشت آن طرح خاصی در نظر بگیرید. طرح های بسیاری هستند که می توانید از بین آنها هرکدام را که به سلیقه شما نزدیک است انتخاب کنید.

اجرای دیوار پشت تلویزیون که به آن باکس تی وی هم گفته می شود معمولا از ترکیب چند متریال باهم انجام می شود. معمولا علاوه بر باکس کناف از : چوب ، سنگ طبیعی ، سنگ مصنوعی ، کاغذ دیواری ، پوستر سه بعدی و … به صورت ترکیبی استفاده می شود که در زیر چند نمونه از این طرح ها با متریال های مختلف قرار داده شده است.

در پایان دیوارکاذب کناف؛ ارزان تر, سبک تر و سریع تر هستند و استفاده از آنها، در صورتی که قواعد اجرایی رعایت شوند بسیار مفید و به صرفه خواهد بود. در قسمت زیر تعدادی دیوار کناف اجرا شده را مشاهده می کنید.